A high-end Apple laptop .
| Apple MacBook Pro 2017 | |
| Brand | Apple |
| Screen | 15.4 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-7820HQ 2.9 GHz (7th gen Kaby Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | AMD Radeon Pro 560 |
| Operating System | macOS Sierra |
| Weight |
4.03 pounds
(1828 grams)
|
| Release Date | ? |
Lenovo Legion 7i
Razer Blade 15 Base Model
Acer Predator Helios 300 PH315-52
Acer Predator Helios 300
Acer Predator Triton 300 PT315-52