A mid-priced Dell touch screen laptop that does not take up much space.
| Dell Latitude 3379 | |
| Brand | Dell |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Core i3-6006U 2.0 GHz (6th gen Skylake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 520 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
3.9 pounds
(1769 grams)
|
| Release Date | ? |
Lenovo Flex 5
Microsoft Surface Laptop
Lenovo ThinkPad Yoga 11E (3rd Gen)
Acer Chromebook Spin 713
Lenovo Flex 5 Chromebook
The Dell Latitude 3379 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar Dell Laptop Comparison