A mid-priced HP laptop that does not take up much space.
| HP ENVY | |
| Brand | HP |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | ? |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 3200 x 1800 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-7500U 2.7 GHz (7th gen Kaby Lake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 620 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
2.92 pounds
(1324 grams)
|
| Release Date | ? |
Apple MacBook Air 13 2024
Apple MacBook Air
Apple Macbook Pro 13 2022
Apple MacBook Air 15 2023
Lenovo IdeaPad 720S
The HP ENVY is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison