A premium Apple laptop that fits in every handbag.
This is a variation of Apple MacBook (Mid 2017) 12" Laptop, 226ppi, Intel Core M3-7Y32 Dual-Core, 256GB, 8GB DDR3, 802.11ac, Bluetooth, macOS 10.12.5 Sierra - Space Gray (Renewed)
| Apple MacBook 2017 | |
| Brand | Apple |
| Screen | 12 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2304 x 1440 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core m3-7Y32 1.2 GHz (7th gen Kaby Lake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 615 |
| Operating System | macOS High Sierra |
| Weight |
2.03 pounds
(921 grams)
|
| Release Date | ? |
Apple MacBook Air 13 2024
Apple MacBook Air
Apple Macbook Pro 13 2022
Lenovo IdeaPad 720S
Apple MacBook Air 15 2023
The Apple MacBook 2017 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 1000 Dollar Apple Laptop Comparison