A mid-priced HP touch screen laptop .
| HP 15-bs193od | |
| Brand | HP |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-8550U 1.8 GHz (8th gen Kaby Lake R Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel UHD 620 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
4.1 pounds
(1860 grams)
|
| Release Date | ? |
The HP 15-bs193od is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison
Dell Inspiron 3583
Lenovo Yoga 730
Lenovo IdeaPad 3
HP ENVY x360 15m-ed0013d
HP 14-dk0731ms