An affordable Microsoft touch screen laptop that does not take up much space.
|
Microsoft Surface Laptop (Intel Core i5, 4GB RAM, 128GB) - Platinum (Renewed) For $299.95 on Amazon (As of May 14, 2026, 04:34 PST - Details) | |
| Brand | Microsoft |
| Screen | 13.5 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2256 x 1504 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Core i5-7200U 2.5 GHz (7th gen Kaby Lake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 620 |
| Operating System | Windows 10 S |
| Weight |
2.76 pounds
(1252 grams)
|
| Release Date | May 2017 |
We know 2 variations of the Microsoft Surface Laptop with the above specifications:
Microsoft Surface Laptop (Intel Core i5, 4GB RAM, 128GB) - Platinum (Renewed)
For $299.95 on Amazon (As of May 14, 2026, 04:34 PST - Details)
For $299.95 on Amazon (As of May 14, 2026, 04:34 PST - Details)
Lenovo IdeaPad Gaming 3
Acer Chromebook Spin 713
Samsung Chromebook Plus V2
Lenovo IdeaPad Flex 5
Microsoft Surface Laptop 3
The Microsoft Surface Laptop is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Microsoft Laptop Comparison