A premium Microsoft touch screen laptop that fits in every handbag.
| Microsoft Surface Pro 7 | |
| Brand | Microsoft |
| Screen | 12.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2736 x 1824 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-1065G7 1.3 GHz (10th gen Ice Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel Iris Plus |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
1.74 pounds
(789 grams)
|
| Release Date | October 2019 |
Microsoft Surface Pro (11th Gen)
Microsoft Surface Pro (5th Generation)
LG gram 16 16T90Q
Lenovo IdeaPad Slim 9 14ITL5
Lenovo Yoga 920
The Microsoft Surface Pro 7 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Microsoft Laptop Comparison