A mid-priced HP touch screen laptop .
| HP Pavilion x360 14-cd1042nr | |
| Brand | HP |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-8265U 1.6 GHz (8th gen Whiskey Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel UHD 620 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
3.5 pounds
(1588 grams)
|
| Release Date | April 2019 |
Dell Inspiron 3000
HP Pavilion x360 14m-dh1003dx
Asus VivoBook Flip TM420IA
Lenovo Flex 14
Lenovo Yoga C740
The HP Pavilion x360 14-cd1042nr is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison