A premium HP touch screen laptop .
|
hp High Performance Pavilion 15-cs3073cl 15.6"" Touchscreen Laptop - 10th Gen Intel Core i7-1065G7 - GeForce MX250 -16GB RAM - 1TB HDD - Backlit Keyboard- Fog Blue For $899.00 on Amazon (As of Mar 30, 2026, 08:07 PST - Details) | |
| Brand | HP |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-1065G7 1.3 GHz (10th gen Ice Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce MX250 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
4.25 pounds
(1928 grams)
|
| Release Date | 2020 |
Buy this laptop:
The HP Pavilion 15-cs3073cl is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison
Dell Inspiron 5575
Dell Inspiron 5570
Lenovo IdeaPad 320
Acer Swift Go 14
Alienware 15 R3