A mid-range HP laptop .
| HP Pavilion | |
| Brand | HP |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | TN |
| Brightness | 220 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-1035G1 1.0 GHz (10th gen Ice Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
? pounds
(? grams)
|
| Release Date | 2020 |
The HP Pavilion is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison
Dell Inspiron 15 3505
HP 15-dy2024nr
HP 15-dy1036nr
Lenovo IdeaPad 3
Lenovo IdeaPad 1 15IJL7