A mid-range Apple laptop that does not take up much space.
|
Apple 2020 MacBook Pro with 2.0GHz Intel Core i5 (13-inch, 16GB RAM, 512GB SSD Storage) - Space Gray (Renewed) For $529.80 on Amazon (As of Mar 30, 2026, 12:28 PST - Details) | |
| Brand | Apple |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i5-1038NG7 2.0 GHz (10th gen Ice Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel Iris Plus |
| Operating System | macOS Catalina |
| Weight |
3.1 pounds
(1406 grams)
|
| Release Date | May 2020 |
Buy this laptop:
Apple 2020 MacBook Pro with 2.0GHz Intel Core i5 (13-inch, 16GB RAM, 512GB SSD Storage) - Space Gray (Renewed)
For $529.80 on Amazon (As of Mar 30, 2026, 12:28 PST - Details)
For $529.80 on Amazon (As of Mar 30, 2026, 12:28 PST - Details)
The Apple MacBook Pro 2020 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 1000 Dollar Apple Laptop Comparison
Apple MacBook Air
Apple MacBook Air M1 2020
HP Pavilion
Acer Aspire 3
Asus Zenbook A14