A premium Lenovo touch screen laptop .
| Lenovo Yoga C740 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-10210U 1.6 GHz (10th gen Comet Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
3.09 pounds
(1402 grams)
|
| Release Date | 2020 |
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2
Lenovo Yoga 7i 2-in-1
Asus VivoBook Flip TM420IA
Asus Zenbook 14 OLED
Dell Inspiron 15
The Lenovo Yoga C740 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison