A mid-priced Dell touch screen laptop .
| Dell Inspiron 5591 | |
| Brand | Dell |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 2256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i5-10210U 1.6 GHz (10th gen Comet Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
4.5 pounds
(2041 grams)
|
| Release Date | ? |
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2
Dell Inspiron 15
HP OmniBook Ultra 14
Lenovo Yoga 730
Lenovo Yoga 7i 2-in-1
The Dell Inspiron 5591 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar Dell Laptop Comparison