A mid-range Dell touch screen laptop .
|
Dell Computer Inspiron i3542-5000BK 15.6-Inch Laptop For $498.88 on Amazon (As of Apr 30, 2026, 15:49 PST - Details) | |
| Brand | Dell |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 500 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Core i3-4030U 1.9 GHz (4th gen Haswell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 4400 |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
6 pounds
(2722 grams)
|
| Release Date | 2014 |
Buy this laptop:
Dell Computer Inspiron i3542-5000BK 15.6-Inch Laptop
For $498.88 on Amazon (As of Apr 30, 2026, 15:49 PST - Details)
For $498.88 on Amazon (As of Apr 30, 2026, 15:49 PST - Details)
The Dell Inspiron i3542-5000BK is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Dell Laptop Comparison
Lenovo IdeaPad 320
Dell Inspiron 3565
Lenovo B50-45 59441916
Dell Inspiron 5570
HP