A premium Lenovo touch screen laptop that does not take up much space.
| Lenovo Yoga 2 Pro | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 3200 x 1800 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-4500U 1.8 GHz (4th gen Haswell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 4400 |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
3.1 pounds
(1406 grams)
|
| Release Date | ? |
Microsoft Surface Laptop 5
Dell XPS9350-5340SLV
Dell XPS9360-4841SLV
Dell XPS9350-4007SLV
Microsoft Surface Laptop
The Lenovo Yoga 2 Pro is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison