A premium Apple laptop that does not take up much space.
| Apple MacBook Air 2020 | |
| Brand | Apple |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-1030NG7 1.1 GHz (10th gen Ice Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel Iris Plus |
| Operating System | macOS Catalina |
| Weight |
2.8 pounds
(1270 grams)
|
| Release Date | ? |
Apple MacBook Air 13 2024
Apple MacBook Air
Apple Macbook Pro 13 2022
Apple MacBook Air 15 2023
LG gram 16Z90P
The Apple MacBook Air 2020 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 1000 Dollar Apple Laptop Comparison