A mid-priced Asus touch screen laptop that does not take up much space.
| ASUS Zenbook UX303LA | |
| Brand | Asus |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-4210U 1.7 GHz (4th gen Haswell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 4400 |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
3.2 pounds
(1451 grams)
|
| Release Date | ? |
Lenovo Flex 5
Acer Chromebook Spin 713
Lenovo Flex 5 Chromebook
Lenovo IdeaPad Gaming 3
Microsoft Surface Laptop Go
The ASUS Zenbook UX303LA is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar