A premium Asus touch screen laptop .
| Asus VivoBook Flip | |
| Brand | Asus |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 20 GB |
| CPU | Intel Core i3-8145U 2.1 GHz (8th gen Whiskey Lake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel UHD 620 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
3.31 pounds
(1501 grams)
|
| Release Date | 2021 |
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2
Dell Inspiron 15
Lenovo Yoga 7i 2-in-1
Asus Zenbook 14 OLED
Microsoft Surface Laptop 3
The Asus VivoBook Flip is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar