A premium Acer touch screen laptop that does not take up much space.
| Acer Aspire S7-392-9890 | |
| Brand | Acer |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-4500U 1.8 GHz (4th gen Haswell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 4400 |
| Operating System | Windows 8 |
| Weight |
2.87 pounds
(1302 grams)
|
| Release Date | ? |
Lenovo Yoga 730
Microsoft Surface Laptop Go 3
HP Pavilion x360 14-ek1099nr
Microsoft Surface Laptop 2
Microsoft Surface Laptop Go
The Acer Aspire S7-392-9890 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Acer Laptop Comparison