A mid-priced Toshiba touch screen laptop .
| Toshiba Satellite E55T-A5320 | |
| Brand | Toshiba |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 500 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Core i5-4200U 1.6 GHz (4th gen Haswell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
8 pounds
(3629 grams)
|
| Release Date | ? |
The Toshiba Satellite E55T-A5320 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar
Dell Inspiron i3542-5000BK
Lenovo IdeaPad 320
Dell Inspiron 3565
Dell Inspiron 5570
HP