An affordable Acer laptop that does not take up much space.
| Acer S3-391-6046 | |
| Brand | Acer |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 320 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Core i3-2367M 1.4GHz (2nd gen Sandy Bridge Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 3000 |
| Operating System | Windows 8 |
| Weight |
2.6 pounds
(1179 grams)
|
| Release Date | ? |
The Acer S3-391-6046 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison
Lenovo B50-45 59441916
Dell Latitude E6420
HP EliteBook 840 G1
Dell Inspiron 3565
HP 15-bs031wm