A premium Asus touch screen laptop .
| ASUS V551LB | |
| Brand | Asus |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1024 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Intel Core i7-4500U 1.8 GHz (4th gen Haswell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce G740 |
| Operating System | Windows 8 |
| Weight |
4.8 pounds
(2177 grams)
|
| Release Date | ? |
The ASUS V551LB is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar
HP Pavilion 15-cs3073cl
Lenovo IdeaPad 320
HP
Dell Inspiron 5570
Dell Inspiron i3542-5000BK