A mid-range Lenovo touch screen laptop that easily fits in every handbag.
| Lenovo Flex 10 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 10.1 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 500 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Intel Celeron N2807 1.58 GHz (Bay Trail Dual-Core) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
2.64 pounds
(1197 grams)
|
| Release Date | ? |
Microsoft Surface Laptop Go
Acer Chromebook Spin 513
Lenovo IdeaPad Flex 5 Chromebook
Lenovo IdeaPad 320
Lenovo B50-45 59441916
The Lenovo Flex 10 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison