A mid-range Acer laptop with a giant display.
| Acer Aspire E1-731-4699 | |
| Brand | Acer |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1600 x 900 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 500 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Pentium 2020M 2.4 GHz (Ivy Bridge Dual-Core) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Windows 7 |
| Weight |
7.05 pounds
(3198 grams)
|
| Release Date | ? |
The Acer Aspire E1-731-4699 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison
Lenovo B50-45 59441916
HP 15-bs031wm
HP 17-x116dx
HP EliteBook 840 G1
Dell Latitude E6420