A premium Acer touch screen laptop that does not take up much space.
| Acer Aspire S7-392-6807 | |
| Brand | Acer |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2560 x 1440 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-4200U 1.6 GHz (4th gen Haswell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 4400 |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
2.87 pounds
(1302 grams)
|
| Release Date | ? |
Microsoft Surface Laptop 3
Acer Chromebook Spin 713
Lenovo IdeaPad Gaming 3
Lenovo Flex 5 Chromebook
Microsoft Surface Laptop Go 2
The Acer Aspire S7-392-6807 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Acer Laptop Comparison