A premium Toshiba laptop with a giant display.
| Toshiba Satellite S75 | |
| Brand | Toshiba |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1024 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-4720HQ 2.6 GHz (Haswell Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 4000 |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
8 pounds
(3629 grams)
|
| Release Date | ? |
The Toshiba Satellite S75 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 1000 Dollar
HP Pavilion 15-cc563st
HP 17-x116dx
HP Pavilion
Lenovo IdeaPad 330
Asus VivoBook 17X