A high-end Microsoft touch screen laptop .
| Microsoft Surface Laptop Studio | |
| Brand | Microsoft |
| Screen | 14.4 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2400 x 1600 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i7-11370H 3.3 GHz (11th gen Tiger Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
4 pounds
(1814 grams)
|
| Release Date | 2021 |
Asus ProArt PX13
Lenovo Legion 7i Gen 10
Lenovo ThinkPad X9 15 Aura Edition
Lenovo Yoga 9i Aura Edition
Acer Predator Helios Neo 16S AI
The Microsoft Surface Laptop Studio is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Microsoft Laptop Comparison