A mid-priced HP touch screen laptop .
| HP ZBook Firefly 14 G7 | |
| Brand | HP |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-10610U 1.8 GHz (10th gen Comet Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight |
2.95 pounds
(1338 grams)
|
| Release Date | 2020 |
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (7th Generation)
HP EliteBook 840 G10
Lenovo IdeaPad Flex 5
Dell Inspiron 15 3511
Lenovo IdeaPad Slim 3x
The HP ZBook Firefly 14 G7 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison