A high-end Microsoft touch screen laptop .
|
Microsoft Surface Laptop Studio - 14.4" Touchscreen - Intel® Core™ i7 - 32GB Memory - 2TB SSD - Platinum For $1999.99 on Amazon (As of May 21, 2026, 14:08 PST - Details) | |
| Brand | Microsoft |
| Screen | 14.4 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2400 x 1600 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i7-11370H 3.3 GHz (11th gen Tiger Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
4 pounds
(1814 grams)
|
| Release Date | September 2021 |
Buy this laptop:
Microsoft Surface Laptop Studio - 14.4" Touchscreen - Intel® Core™ i7 - 32GB Memory - 2TB SSD - Platinum
For $1999.99 on Amazon (As of May 21, 2026, 14:08 PST - Details)
For $1999.99 on Amazon (As of May 21, 2026, 14:08 PST - Details)
Asus ProArt P16
Asus ProArt PX13
LG gram 17 17Z90R-A.ADB9U1
MSI Stealth A16 AI+
Dell Alienware 16X Aurora
The Microsoft Surface Laptop Studio is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Microsoft Laptop Comparison