A premium Asus touch screen laptop .
| Asus ZenBook 14X OLED UX3404VA | |
| Brand | Asus |
| Screen | 14.5 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-13700H 2.4 GHz (13th gen Raptor Lake Tetradeca-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.44 pounds
(1560 grams)
|
| Release Date | 2023 |
Asus Zenbook S 14
Samsung Galaxy Book5 Pro 360
Lenovo Yoga 7i 16
Lenovo Yoga 9i Aura Edition
Microsoft Surface Laptop 3
The Asus ZenBook 14X OLED UX3404VA is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar