A high-end Apple laptop .
| Apple MacBook Air 15 2023 | |
| Brand | Apple |
| Screen | 15.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2880 x 1864 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Apple M2 3.4 GHz (Octa-Core) |
| GPU | Integrated |
| Operating System | macOS Ventura |
| Weight |
3.3 pounds
(1497 grams)
|
| Release Date | June 2023 |
LG gram 16 16Z90Q
LG gram 17 17Z90R-K.AAB8U1
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation)
Apple MacBook Pro 2021
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6