A mid-priced Apple laptop that does not take up much space.
| Apple Macbook Pro 13 2022 | |
| Brand | Apple |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Apple M2 3.4 GHz (Octa-Core) |
| GPU | Integrated |
| Operating System | macOS Sonoma |
| Weight |
3 pounds
(1361 grams)
|
| Release Date | June 2022 |
Apple MacBook Air 15 2023
Apple MacBook Air 13 2024
Apple MacBook Pro 2018
Apple MacBook Pro 2019
Apple MacBook Air
The Apple Macbook Pro 13 2022 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 1000 Dollar Apple Laptop Comparison