A premium Microsoft touch screen laptop .
| Microsoft Surface Laptop 5 | |
| Brand | Microsoft |
| Screen | 15 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2496 x 1664 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i7-1255U 1.7 GHz (12th gen Alder Lake Deca-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
3.44 pounds
(1560 grams)
|
| Release Date | October 2022 |
Lenovo ThinkPad X9 15 Aura Edition
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (11th Generation)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (13th Gen)
HP OmniBook Ultra Flip
The Microsoft Surface Laptop 5 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Microsoft Laptop Comparison