A premium LG touch screen laptop with a huge display.
| LG gram 16 16T90Q | |
| Brand | LG |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i5-1240P 1.7 GHz (12th gen Alder Lake Dodeca-Core with Hyper Threading) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
3.26 pounds
(1479 grams)
|
| Release Date | 2022 |
Lenovo Yoga 920
Lenovo IdeaPad Flex 5
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (7th Generation)
Lenovo ThinkPad T580
Asus ZenBook Duo UX481FA