A premium Samsung laptop .
|
SAMSUNG 14” Galaxy Book3 Pro Laptop PC Computer, 13th Gen Intel Core i7-1360P Processor / 16GB / 512GB, 3K AMOLED Screen, 120hz, Fingerprint Reader, FHD Webcam, 2023 Model, NP940XFG-KC2US, Graphite For $970.00 on Amazon (As of May 15, 2026, 09:19 PST - Details) | |
| Brand | Samsung |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | AMOLED |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-1360P 2.20 GHz (13th gen Raptor Lake Dodeca-Core with Hyper Threading) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
2.56 pounds
(1161 grams)
|
| Release Date | February 2023 |
Buy this laptop:
Apple MacBook Air
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (9th Generation)
Asus Zenbook A14
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation)
Dell XPS 14 9440
The Samsung Galaxy Book3 Pro 14 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 1000 Dollar