A mid-range Acer touch screen laptop .
| Acer Aspire 3 Spin 14 A3SP14-31PT-37NV | |
| Brand | Acer |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i3-N305 1.0 GHz (Alder Lake-N Octa-Core) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
3.31 pounds
(1501 grams)
|
| Release Date | 2023 |
The Acer Aspire 3 Spin 14 A3SP14-31PT-37NV is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison
Lenovo Flex 5 Chromebook
Lenovo IdeaPad Gaming 3
Acer Chromebook Spin 713
HP
HP 14-fq0032ms