A high-end Microsoft touch screen laptop .
| Microsoft Surface Laptop 5 | |
| Brand | Microsoft |
| Screen | 15 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2496 x 1664 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i7 12th Gen i7-1265U |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.44 pounds
(1560 grams)
|
| Release Date | October 2022 |
Samsung Galaxy Book6 Pro
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (11th Generation)
Lenovo ThinkPad X9 15 Aura Edition
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (13th Gen)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13
The Microsoft Surface Laptop 5 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Microsoft Laptop Comparison