A high-end Lenovo touch screen laptop with a huge display.
| Lenovo Yoga Pro 9i | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 3200 x 2000 |
| Display Technology | Mini-LED |
| Brightness | 1200 cd/m2 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel 14th Gen Ultra 9 185H (E-cores up to 3.80 GHz P-cores up to 5.10 GHz) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
4.52 pounds
(2050 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Asus ProArt PX13
Gigabyte AORUS MASTER 16
Lenovo ThinkPad X9 15 Aura Edition
Asus ROG Strix G16 (2025)
Acer Predator Helios Neo 16S AI
The Lenovo Yoga Pro 9i is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison