A high-end LG touch screen laptop with a giant display.
| LG gram 17 | |
| Brand | LG |
| Screen | 17 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 320 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7-155H, 2.5 GHz up to 4.8 GHz, 16 cores (6 performance cores & 8 efficiency cores), 22 threads |
| GPU | Intel Arc |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.12 pounds
(1415 grams)
|
| Release Date | 2025 |
HP OmniBook Ultra 14
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (11th Generation)
LG gram Pro
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2