A premium Apple laptop .
| Apple MacBook Air | |
| Brand | Apple |
| Screen | 13.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1664 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Apple M4 4.4 GHz (10 cores) |
| GPU | Apple M4 GPU |
| Operating System | macOS Sequoia |
| Weight |
2.73 pounds
(1238 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (9th Generation)
Asus Zenbook A14
Apple MacBook Pro 2020
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation)
Samsung Galaxy Book3 Pro 14
The Apple MacBook Air is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 1000 Dollar Apple Laptop Comparison