A mid-priced Apple laptop .
This is a variation of Apple 2025 MacBook Air 13-inch Laptop with M4 chip: Built for Apple Intelligence, 13.6-inch Liquid Retina Display, 16GB Unified Memory, 256GB SSD Storage, 12MP Center Stage Camera, Touch ID; Midnight
| Apple MacBook Air | |
| Brand | Apple |
| Screen | 13.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1664 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Apple M4 4.4 GHz (10-core CPU with 4 performance cores and 6 efficiency cores) |
| GPU | Apple M4 8-core GPU |
| Operating System | macOS Sequoia |
| Weight |
2.7 pounds
(1225 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Apple MacBook Air 13 2024
Apple MacBook Neo
Apple MacBook Pro 2017
Apple MacBook Air 15 2023
Apple MacBook Pro 2018
The Apple MacBook Air is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 1000 Dollar Apple Laptop Comparison