A premium Microsoft touch screen laptop that does not take up much space.
|
Microsoft Surface Pro 2-in-1 Laptop/Tablet (2024), Windows 11 Copilot+ PC, 13" Touchscreen Display, Snapdragon X Plus (10 Core), 16GB RAM, 512GB Storage, Platinum For $1199.99 on Amazon (As of Apr 2, 2026, 12:37 PST - Details) | |
| Brand | Microsoft |
| Screen | 13 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2880 x 1920 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 600 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Snapdragon X Plus (10 cores) |
| GPU | Qualcomm Adreno |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight |
2.72 pounds
(1234 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Microsoft Surface Laptop
Asus ZenBook 14X OLED UX3404VA
Lenovo Yoga Slim 7x
Lenovo IdeaPad Slim 9 14ITL5
Asus Zenbook S 14
The Microsoft Surface Pro (11th Gen) is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Microsoft Laptop Comparison