A premium HP touch screen laptop .
| HP OmniBook Ultra 14 | |
| Brand | HP |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2240 x 1400 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | AMD Ryzen AI 9 HX 375 (12 cores) |
| GPU | AMD Radeon 890M |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
3.46 pounds
(1569 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2
HP EliteBook X G1i
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (11th Generation)
Dell Inspiron 15
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (13th Gen)
The HP OmniBook Ultra 14 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison HP Laptop Comparison