A premium Acer touch screen laptop with a huge display.
|
Acer Swift 16 AI Laptop 16" 3k OLED 120Hz Touch (100% DCI-P3) Intel 8-core Ultra 7 256V (Up to 47 Tops) 16GB RAM 1TB SSD Backlit Fingerprint for Creator Business Professional Win11 ICP Hub For $1069.00 on Amazon (As of May 29, 2026, 19:35 PST - Details) | |
| Brand | Acer |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 256V (8 cores) |
| GPU | Intel Arc |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
3.37 pounds
(1529 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Lenovo Yoga Slim 7i Aura Edition
Samsung Galaxy Book5 Pro 360
Asus Zenbook S
Lenovo ThinkPad X9 15 Aura Edition
Lenovo Yoga 7i 16
The Acer Swift 16 AI is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Acer Laptop Comparison