A high-end Dell touch screen laptop .
| Dell XPS 14 | |
| Brand | Dell |
| Screen | 14.5 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 3200 x 2000 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155H (16 cores) |
| GPU | Intel Arc |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.84 pounds
(1742 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Lenovo Yoga 9i Aura Edition
HP EliteBook X G1a
Asus Zenbook S
Lenovo Yoga 9i 2-in-1 Aura Edition
Lenovo Yoga Slim 7i Aura Edition
The Dell XPS 14 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Dell Laptop Comparison