A high-end Lenovo touch screen laptop .
| Lenovo Yoga 9i Aura Edition | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V (8 cores) |
| GPU | Intel Arc 140V |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
2.91 pounds
(1320 grams)
|
| Release Date | 2025 |
HP OmniBook Ultra Flip
Samsung Galaxy Book6 Pro
Lenovo ThinkPad X9 15 Aura Edition
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition
Lenovo Yoga 9i 2-in-1 Aura Edition
The Lenovo Yoga 9i Aura Edition is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison