A high-end Lenovo touch screen laptop .
|
Lenovo Yoga 9i 2-in-1 Aura Edition 14" Copilot+ Laptop with 14.0" 4K OLED Touchscreen, Intel Ultra 7 258V 8-Core, 32GB RAM, 1TB M.2 NVMe SSD, Windows 11 Pro - Cosmic Blue For $2399.99 on Amazon (As of May 12, 2026, 02:58 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 3840 x 2400 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V (8 cores) |
| GPU | Intel Arc 140V |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
2.91 pounds
(1320 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Buy this laptop:
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (11th Generation)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (13th Gen)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13
Samsung Galaxy Book6 Pro
HP EliteBook X G1i
The Lenovo Yoga 9i 2-in-1 Aura Edition is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison