A premium Apple laptop .
|
Apple 2026 MacBook Air 13-inch Laptop with M5 chip: Built for AI, 13.6-inch Liquid Retina Display, 16GB Unified Memory, 512GB SSD, 12MP Center Stage Camera, Touch ID, Wi-Fi 7; Sky Blue For $998.18 on Amazon (As of May 14, 2026, 15:43 PST - Details) | |
| Brand | Apple |
| Screen | 13.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1664 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Apple M5 (10 cores) |
| GPU | Apple M5 GPU (8 cores) |
| Operating System | macOS Tahoe |
| Weight |
2.71 pounds
(1229 grams)
|
| Release Date | 2026 |
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (9th Generation)
Asus Zenbook A14
Samsung Galaxy Book3 Pro 14
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation)
Apple MacBook Pro 2020
The Apple MacBook Air is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 1000 Dollar Apple Laptop Comparison