A premium Microsoft touch screen laptop .
|
Microsoft Surface Laptop (2024), Windows 11 Copilot+ PC, 13.8" Touchscreen Display, Snapdragon X Plus (10 core), 16GB RAM, 512GB SSD Storage, Black For $1149.00 on Amazon (As of Mar 31, 2026, 20:18 PST - Details) | |
| Brand | Microsoft |
| Screen | 13.8 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2304 x 1536 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | 600 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Snapdragon X Plus (10 cores) |
| GPU | Qualcomm Adreno |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight |
2.96 pounds
(1343 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Asus ZenBook 14X OLED UX3404VA
Lenovo Yoga Slim 7x
Acer Spin 5 SP513-54N
Lenovo IdeaPad Slim 9 14ITL5
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (7th Generation)
The Microsoft Surface Laptop is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Microsoft Laptop Comparison