A premium HP touch screen laptop .
| HP Spectre x360 | |
| Brand | HP |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 3840 x 2160 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 340 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 544 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-1165G7 (4 cores) |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics (96 EUs) |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
4.5 pounds
(2041 grams)
|
| Release Date | 2020 |
Lenovo Yoga 920
Lenovo IdeaPad Slim 9 14ITL5
Asus ZenBook 14X OLED UX3404VA
Lenovo ThinkPad T580
Lenovo IdeaPad Flex 5
The HP Spectre x360 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison HP Laptop Comparison